Gyermekkorom világa 4. rész


Nem csak játékról szólt a gyerekkorunk. A felnőttek munkájából is ki kellett venni a részünket.  Az aratás időszaka a legemlékezetesebb. Szinte szertartás jelleggel készültek a nagy napra. Mindent leszerveztek, kaszát kalapáltak, éleztek, sarlókat köszörültek. Előző délután köteleket fontak a gabonából, vízbe áztatták. Mindenkinek meg volt a feladata.
Amikor felkelt a nap, már kint voltunk a mezőn. 8-10 kaszás, elől a legjobb, aztán a gyengébbek, nem volt mindegy, a marokszedők azt szerették, akinek a vágásai egyformák, egyenletesek voltak. Mikor minden előkészület megvolt, azt mondták, „na, Isten neki”. Az első kaszást pár méterre követte a következő és így tovább. A marokszedő lányok sarlójukkal serényen szedték a levágott szálakat. A kötélvetők, akik gyerekek voltak, nyakukban 8-10 vizes kötéllel mentek a sorokon és megfelelő távolságra lefektették a vizes kötelet. A marokszedők ebbe rakták a levágott gabona szálakat. Tudták mennyit szabad egy helyre tornyozni, hogy a kévekötő be tudja kötni.
Élvezet volt látni, ahogy egyszerre lendülnek a kaszák és dőlnek a szálak. Időnként megálltak, előkerült a kaszakő és egyszerre fente, élezte mindenki a kaszáját. A kévék egyenletes sorban hevertek a sorokban.
Ahogy feljött a nap egyre melegebb lett. Törölték izzadságukat a homlokukról, és folytatták tovább. Sokszor elhangzott, „vízhordó”. Rohanni kellett a vizes kannával, ittak, de soha nem pocsékolták a vizet. A vízhordó fiúknak időben el kellett indulni a „Kútféra”. Több kilométerre a felső erdőben volt egy hegyi forrás, a friss vizet innen hozták.
Részem volt benne, két tíz literes kannát cipelni és vigyázni, hogy minél kevesebb lötyögjön ki. Amint kiitták, sietni vissza, mert poshadt vizet nem lehetett kínálni. Közben kötelet kellett hordani, üres időben kötelet vetni.
Az egészben az volt a legszebb, hogy lankadatlanul dolgoztak, nem látszottak fáradtnak. Énekeltek, viccelődtek, szekálták egymást.
Ebédkor megjelentek az ebédhordók, akinek nem volt, a tarisznyájából falatozott. Ha volt árnyékos hely a bokrok, fák tövében pihentek. Gyorsan ettek, és tudtak aludni, ha csak néhány percet is. Ilyenkor csak suttogtak.
Amikor abbahagyták az aratást, a kévéket egy helyre kellett hordani. Nem tudom hány kiló lehetett, de mint kisembernek nem volt könnyű. Kepékbe rakták, sajátságos technikával. a gabonafejek kifele álltak, törzsükkel befelé, kötésben épültek a furcsa alakzatok. Később ebben fogócskáztunk, nagyszerű hely volt elbújni, papás-mamást játszani. A mai napig nem értem mezítláb, hogy voltunk képesek a friss torzsán szaladgálni, egyetlen sérülés nélkül.

Így száradt a levágott gabona kévébe kötve, kepékbe rakva. A szellő átjárta, a nap sütötte. Mikor eljött a cséplés ideje, a kévéket lovas kocsival szállították a cséplőgéphez. Hatalmas monstrum volt. 



Hoffer körmös traktorral hajtották, széles lapos szíjjal. A tetején a garatnál általában asszonyok voltak, fogadták a felhajigált kévéket és etették a bestiát. Megpróbáltam a kéve feladást, az etetést is, de gyenge voltam a feladatra, beosztottak pelyva kihúzónak. Iszonyú volt a zaj, a portól se nyelni, inkább köpni tudtam. A poros izzadtság a szemembe folyt. A pelyva csak dőlt, alig győztem, de nem akartam, hogy miattam meg kelljen állni.
Azt hiszem életem egyik legrosszabb munkája volt.
A szalmát az üres kocsikra rakták, elvitték és hatalmas kazalt építettek. Néha megmásztuk, ha tudtuk, mert meredek volt és nagyon magas. Azóta sem csúszdáztam akkorát, mint akkor.
Az igazi élmény alagút építése volt a kazal aljába. Járatokat építettünk, hogy mindig legyen friss levegőnk. A közepébe akkora üreget vájtunk, hogy négyen-öten kényelmesen elférjünk. A félelmetes az volt, amikor az alagútban összetalálkoztunk, se ki, se be. Nem egyszer volt halálfélelmem.



Nem mindenkinek volt ipari cséplő gépe. A háztáji gazdaságokban a kézi hajtású cséplőt használták. Valakinek volt a faluban, aki kölcsönadta, gondosan ütemezve, egy zsák búzáért, vagy némi ellenszolgáltatás jegyében. Mi ezt szelelőnek hívtuk, mert egyszerre rostálta a magokat a pelyvától leválasztva, és a mozgó szitarendszere tovább tisztította. 



Akinek erre sem futotta, maradt a kézi cséplés. Nagy ponyvára terítették a kiszáradt gabona szálakat és cséphadaróval addig verték, míg a szemek ki nem peregtek.
Lassú, fáradtságos munka volt. Hatékonysága sem volt megfelelő. Ebben az estben kézzel kellet szelelni. Egy edényből, amit magasra emeltek lassan öntötték egy másikba. Ilyenkor jól jött a szellő, mert kifújta a pelyvát. Ezt addig ismételték, míg az alsó edényben elfogadható volt a gabona tisztasága.



A szénakazal más volt, mint a szalmakazal. Azt nem építették ekkorára. Inkább volt jellemző a szénaboglya. Pár méter magas volt, inkább a kertekben az ólak közelében helyezték el.
Nekünk is volt kaszálónk. Reggel korán kellet kimennünk, amíg harmatos a fű, könnyebb volt kaszálni. Gereblyével összegyűjtöttük, miután átforgattuk és kiszáradt. Petrence rudakra raktuk, csak annyit, amennyit két kézzel elbírtunk szállítani. A petrencéket az út közelébe helyeztük, ahonnan haza tudtuk hordani. Kocsink nem volt, így házi készítésű kordéval húztuk, jól megpakolva. 
Itt volt egy furcsa élményem. Siettünk a petrencerakással, mert észak felől förtelmes felhők közeledtek. Nem tudtuk befejezni, leszakadt az ég alja. Villámlott, dörgött, eleredt az eső. Eldobtuk a kaszát, a vasvillát, féltünk fa alá állni, meg értelmetlen is lett volna. A falu határa 5-600 méterre volt. Futásnak eredtünk, hátha kevesebb esőcsepp ér bennünket. Fekete volt az ég a felhőktől, tudtuk minél előbb haza kell érni. 
Megálltam a zuhogó esőben. Révfülöp fölött egy fura felhőszerű víztölcsér jelent meg. Soha nem láttam ilyet, azóta sem. Később kiderült, újságban is láttam, kisebb tornádó volt a Balaton felett, ami Révfülöpnél lépett ki a szárazföldre. Szép, de félelmetes látvány volt.
 

 
A szénaboglyára visszatérve csúszdának nagyszerű volt, de vigyázni kellet, hogy a szülők meg ne lássák. Persze nem lehetett letagadni, mert ilyenkor felét lecsúszkáltuk.
A vonyogót, amivel a szénát húzták ki a boglyából, általában bent felejtették, egyébként is az volt a rendeltetési helye. Ebbe belecsúszni nem egy felemelő érzés lehetett. 



Az utcában négy házzal lejjebb laktak a „tüzes Tibiék”. A kertjükben volt egy szép szénaboglya, kétszer akkora, mint a miénk. Megfúrták, ahogy mi a szalmakazalban tettük. De mint „nagyfiúk”, a közepén kialakított teremben, megpróbáltak rágyújtani. 
Sikerült kimenekülniük, de a boglya percek alatt hatalmas lángokkal porrá égett. Mindenkinek volt „gúnyneve”, sokan nem tudták, vajon Ő honnan kaphatta?

Folytatás következik!
 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Történések, valódi események, szólások mondások...

... Nagyszüleim boldog magyarok voltak. Ahogy kis gyermekként láttam, nem keseregtek nem szűkölködtek. Legyen a pipába dohány, asztalon étel...